top of page
9cf19225-bd32-48d1-aaee-b105548eb602.JPG

ELİF NEŞE ÇELİK

Kurucu ve CEO

İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun olan Elif Çelik, 1993 yılında Eczacıbaşı Topluluğu’na katıldı. 1993-2006 yılları arasında, Eczacıbaşı Sağlık Grubu bünyesindeki değişik kuruluşlarda, yerel ve çokuluslu pek çok markanın pazarlama ve satış yönetimi sorumluluğunu üstlendi. 2006 yılında Grubun en kritik adımlarından biri olan eşdeğer ilaç üretim ve satış biriminin Zentiva'ya devir sürecinde aktif rol aldı. Eczacıbaşı-Zentiva stratejik ortaklığının kurulmasına da liderlik eden Çelik, 2007 yılında  şirketin ticari ve endüstriyel operasyonlarından sorumlu Genel Müdürlük görevine getirildi. 2009 yılında Zentiva'nın dünya çapında bir satınalma ile Sanofi’ye devredilmesi paralelinde Elif Çelik Zentiva-Sanofi Ülke Genel Müdürü olarak görevine devam etti. Bu süreçte Sanofi  bünyesinde önemli küresel deneyim kazanma fırsatı da bulan Elif Çelik, 2011 yılında, Eczacıbaşı Grubu'na Stratejik bir üretim, pazarlama ve satış ortaklığı olan Eczacıbaşı-Baxter‘ın Genel Müdürü olarak geri döndü. Bu göreve atanmasını takiben şirketin odağını katma değer öncelikli bir yaklaşımla biyoteknoloji alanına taşıyan Çelik, farklı iş modellerini uygulayarak ortaklığın portföy stratejisini tamamen yeniledi ve  ciddi bir operasyonel ve  finansal dönüşümü başarıyla yönetti. 2015 yılında, ortaklığın çokuluslu paydaşı Baxter’ın dünya çapında aldığı bölünme kararı paralelinde Türkiye'de Eczacıbaşı-Baxalta adlı yeni bir biyoteknolojik iş ortaklığının kurulumunu ve yönetimini de üstlendi. 

 

Bu önemli deneyimlerini takiben Elif Çelik, 2016'da, Eczacıbaşı Sağlık Grubu Başkanlığı görevine atandı. Bu çatı altında, toplam 1100 çalışanıyla, Türkiye, Orta Doğu ve Balkanlar’daki bölgesel operasyonları da kapsayan 5 ayrı şirketin yönetim, değişim ve dönüşümüne liderlik etti. Dijital dönüşüm ve yenilikçi insan kaynakları modellerini önceliklendiren Çelik,  yeteneğin çekilmesi, geliştirilmesi ve tutundurulması konularında da önemli projeleri hayata geçirdi.  Forbes Dergisi  tarafından ‘’40 Women to Watch over 40’’ 2017 listesine 'Entegre Sağlık Modeli' konusundaki çalışmalarıyla seçilen Çelik, Ekonomist dergisi tarafından her yıl yayınlanan ‘’Türkiye’deki En Güçlü 50 Kadın CEO’’ listesinde de  2012-2018 yılları arasında ardarda yer aldı.

Elif Çelik, Harvard Business School, London Business School ve Sabancı Üniversitesi gibi üniversite ve kurumların farklı Stratejik Yönetim ve Liderlik programlarını tamamlamıştır.TÜSİAD (Sağlık Grubu Üyesi), İEİS (İlaç Endüstrisi İşverenleri Sendikası/ YK Üyesi), DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu / Türk-Hindistan İş Konseyi Başkanı) gibi birçok platformda görev almış, Eczacıbaşı Topluluğunun farklı şirketlerinde uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerinde bulunmuştur. 

Eczacıbaşı Topluluğu’ndaki 25 yılı aşkın başarılı kariyerini 2018 yılı sonunda noktalayan Elif Çelik, birikimini daha geniş bir kitleyle paylaşmak  hedefiyle ThreeD Stratejik Yönetim ve  Liderlik Danışmanlığı’nı kurdu.  

Aynı zamanda Kurtsan Holding, Kurtsan İlaç, Kurtsan Medikal ve Otacı Bitkisel Ürünler şirketlerinde Bağımsız Yönetim Kurulu üyelikleri bulunan Elif Çelik, Türkiye’de bilimsel gelişimin öncü adımlarından biri olarak görülen İBG’de (İzmir Biyotip ve Genom Merkezi) Danışma Kurulu Üyeliği'ni sürdürmektedir. 

 

Çelik 2020 yılında sağlık sektörüne özel bir misyonla yola çıkan THINKHEALTH Platformu'nun da kurucu ortağıdır.

Türkiye'deki iş ortamına  katkılarının yanısıra Kadınların iş yaşamında ve stratejik karar mekanizmalarında etkin rol almalarına yönelik girişimleriyle öne çıkan Çelik, geleceğin donanımlı ve güvenli liderlerini geliştirmenin de gönüllü bir savunucusudur. Çelik, bu iki hedefi odağına alan; YKKD (Yönetim Kurulunda Kadın Derneği) Yönetim Kurulu Üyesi, KAGİDER (Girişimci Kadın Derneği), PWN, (Professional Women's Network) ve YGA (Young Guru Academy) gibi sivil toplum kuruluşlarının da aktif üyesidir. 

 

bottom of page